W tej lekcji wyjaśnimy sobie jak dodawać wpisy. Jest to jedna z podstawowych czynności WordPressa niezbędna do prowadzenia bloga, czy dodawania aktualności na naszą stronę.

Dodawanie wpisów

Aby dodać wpis należy w edytorze WordPressa przejść do menu po lewej stronie i wybrać zakładkę „Wpisy”, a następnie „Dodaj nowy”. Panel przekieruje nas w miejsce gdzie możemy wprowadzić tytuł, treść, a także inne parametry wpisu.


Każdą treść możemy odpowiednio formatować. Nad polem tekstowym mamy menu, w którym możemy ustawić nagłówki naszego tekstu, pogrubienie, kursywę, tworzenie listy i numerowanie, a także wyrównywanie tekstu, dodawanie linku i wstawianie znacznika „Czytaj dalej”. Ostatnia ikona umożliwia nam powiększenie menuo bardziej zaawansowane formatowanie, czyli np. przekreślenie tekstu, zmianę koloru czy wstawianie znaków specjalnych.

Dodawanie tagów

Do każdego wpisu możemy dodać tagi. Aby dodać tag należy na podstronie z treścią wpisu znaleźć w menu po prawej stronie okienko zatytułowane „Tagi”. Pod spodem jest wytyczone miejsce, w którym wpisujemy je po przecinku.

Dodawanie kategorii

Poza tagami do wpisu warto również dodać odpowiednią kategorię. Aby to zrobić w menupo prawej stronie trzeba znaleźć okienko z napisem kategorie. Jeśli mamy na naszej stronie mamy już dodane różne kategorie, to należy jedynie wybrać odpowiednią z listy. Jeśli jednak nie mamy jeszcze żadnej kategorii to przy pomocy opcji “+Dodaj nową kategorię” wpisujemy ją, a następnie klikamy w zamieszczony przy niej kwadracik.

Po wprowadzeniu treść i sformatowaniu wpisu wystarczy w menu po prawej stronie wybrać przycisk „Opublikuj” i gotowe!

Wszystkie wymienione wyżej czynności przedstawiliśmy w prezentacji wideo.

Tworzenie bezpośrednich odnośników

Bezpośrednie odnośniki generowane są domyślnie na podstawie tytułu wpisu/strony. Możemy je modyfikować wg naszych upodobań poprzez kliknięcie w przycisk Edytuj znajdujący się pod tytułem wpisu/strony. Należy zwrócić uwagę na to, żeby tworzone odnośniki były możliwie najkrótsze.

Bezpośrednie odnośniki muszą być unikalne. WordPress posiada wbudowany mechanizm zapezpieczający przed duplikowaniem się odnośników. W przypadku kiedy odnośnik tworzony na podstawie tytułu (lub manualnie ustawiony) będzie już istniał przypisany do innego wpisu lub strony, zostanie automatycznie dodany dopisek z kolejnym numerem np. http://example.com/odnosnik-1

Wróć do poprzedniej strony
Autor:
Ola Winiszewska
O autorze
Tak zwana "Pani od SEO". Próbuje nam wmówić, że zna samego Wujka Google, który zdradził jej wszystkie sekrety dotyczące jego algorytmu. To dzięki niej na strony i blogi naszych klientów regularnie wędrują świetne teksty. W trakcie pracy wciąż podśpiewuje "Internety robię Imponuje Tobie!". Po pracy zamienia się w YouTuberkę Fryzjerkę oraz kochającą Mamę :)