Kokpit to ekran, który widzimy po każdym logowaniu do strony opartej o WordPress. Warto przyjrzeć mu się bliżej, ponieważ może znacząco przyśpieszyć naszą pracę.

Sekcje kokpitu

Standardowo w kokpicie dostępne są 4 sekcje, które przez autorów WordPress opisane są w następujący sposób:

W skrócie — Wyświetla podsumowanie treści witryny oraz informację o używanym motywie i wersji WordPressa.

Aktywność — Pokazuje nadchodzące zaplanowane wpisy, ostatnio opublikowane wpisy oraz ostatnio dodane komentarze do wpisów i pozwala na ich moderację.

Szybki szkic — Pozwala stworzyć nowy wpis i zapisać go jako szkic. Wyświetla również odnośniki do 5 ostatnio stworzonych szkiców wpisów.

Aktualności WordPress — najnowsze wiadomości z oficjalnej stronyWordPressa, z planety WordPress], oraz informacje o popularnych wtyczkach.

Witaj – Zawiera odnośniki do najczęściej wykonywanych zadań przy tworzeniu nowej witryny.

Ponadto mogą tu pojawiać się dodatkowe widoki, będące częścią zainstalowanych przez nas wtyczek. Będą wtedy pokazywać nam informacje o swoim działaniu, jak np. wtyczka “Yoast SEO” na zrzucie ekranu poniżej.

wtyczka Yoast Seo

Przy sekcjach niektórych wtyczek może też pojawić się ikonka trybiku dzięki której będzie można zmienić ich wygląd.

Ustawienia kokpitu

Możemy łatwo i na kilka sposobów zarządzać wyglądem kokpitu. Wyjątkiem jest sekcja w skrócie, która jest “przypięta” u góry i można ją jedynie ukryć. Pierwszy sposób to “Opcje ekranu”, które znajdziemy w prawym górnym rogu.

Po rozwinięciu opcji ekranu możemy zaznaczając i odznaczając decydować, które podstawowe elementy znajdą się w kokpicie.

Poza wyłączeniem poszczególnych sekcji możemy też zmienić ich miejsca przeciągając je. Istnieje też możliwość zwinięcia sekcji, tak żeby widoczna była tylko ich nazwa. Możemy rozwinąć je w razie potrzeby. Wszystkie możliwości zmiany wyglądu kokpitu są przedstawione na filmie poniżej.

Wróć do poprzedniej strony
Autor:
Arkadiusz Wawrzyniak
O autorze
Zajmuje się tworzeniem frontendu i kodowaniem motywów Wordpressowych. Kiedy coś nie działa wciąż krzyczy "wciśnij control F5"! W wolnych chwilach lubi oglądać dobre filmy i grać w gry planszowe.
Kategorie: