Aktualizacje są bardzo ważne dla funkcjonowania naszej strony opartej o WordPress. Aktualizacje często zawierają w sobie elementy dotyczące poprawy bezpieczeństwa, czyli eliminacji potencjalnych luk przez które ktoś mógłby włamać się na naszą stronę. Dotyczy to zarówno samego WordPressa jak i wszystkich jego elementów (wtyczki, motywy, tłumaczenia).

Miejsce w menu administracyjnym

Sekcję “Aktualizacje” znajdziemy po lewej stronie w głównym menupanelu administracyjnego WordPressa na samej górze w zakładce “Kokpit”. Patrz zrzut ekranu poniżej.

aktualizacje WordPress

Sekcja aktualizacje

Do czego służy sekcja “Aktualizacje”?

Na tym ekranie można zaktualizować WordPressa do najnowszej wersji, a także zaktualizować motywy, wtyczki i tłumaczenia pochodzące z repozytoriów WordPress.org.

WordPress sam powie nam kiedy należy go zaktualizować. Informacja o liczbie aktualizacji do przeprowadzenia jest wyświetlana na pasku narzędzi i w menu nawigacyjnym.

Jak dokonywać aktualizacji

System WordPress najczęściej aktualizuje się sam – dotyczy to w szczególności łatek z zakresu zabezpieczeń. W przypadku kiedy to nie nastąpi w omawianej sekcji pojawi się nam stosowny komunikat wraz z adnotacją, aby wykonać kopię zapasową do naszej strony. Aby dokonać aktualizacji wystarczy już tylko jedno kliknięcie w przycisk “Aktualizuj teraz” (zobacz zrzut ekranu poniżej).

aktualizacje WordPress core

Sekcja “Aktualizacje” pozwala nam również na kilka innych rzeczy. Możemy zainstalować nasz WordPress ponownie klikając w przycisk “Zainstaluj ponownie”. Okazuje się to pomocne w przypadku, gdy coś nie działa poprawnie. Obok tego przycisku znajduje się również “Ukryj informacje o tej aktualizacji”, dzięki któremu w przypadku kiedy nie chcemy z jakiejś przyczyny aktualizować WordPressa możemy ukryć komunikat o aktualizacji.

Ponadto z tego miejsca możemy szybko zaktualizować pozostałe elementy naszej strony. Aktualizacja wtyczek i motywów odbywa się w taki sam sposób. Odnośnie aktualizacji tłumaczeń, pobiera się ona automatycznie z innymi plikami tłumaczeń. Jeżeli jednak dostępne będą aktualizacje, do ręcznego potwierdzenia, wykonywane będą one jak w przypadku motywówi wtyczek. Na zrzucie ekranu poniżej zobaczymy gdzie co się znajduje.

aktualizacje WordPress rozmieszenie

Żeby dokonać aktualizacji jednego z elementów naszej stronywystarczy zaznaczyć go na liście elementów (jeżeli mamy więcej elementów do zaktualizowania można wybrać wszystkie jednym kliknięciem u góry listy) do aktualizacji, po czym wcisnąć przycisk “Zaktualizuj wtyczki/motywy/tłumaczenia”.

Po kliknięciu WordPress zacznie aktualizować dany komponent. Jeżeli aktualizacja przebiegnie pomyślnie powinniśmy zobaczyć następujący komunikat:

aktualizacje WordPress komunikat

Wróć do poprzedniej strony
Autor:
Arkadiusz Wawrzyniak
O autorze
Zajmuje się tworzeniem frontendu i kodowaniem motywów Wordpressowych. Kiedy coś nie działa wciąż krzyczy "wciśnij control F5"! W wolnych chwilach lubi oglądać dobre filmy i grać w gry planszowe.
Kategorie: