Zarządzaniem paskiem zakładek na stronie odbywa się w zakładce “Menu”, która znajduje się w menu “Wygląd”.

Dodanie menu

Domyślnie po zainstalowaniu czystej wersji WordPressa nie ma utworzonego menui trzeba zrobić to samemu. Aby to wykonać należy wejść do zakładki menu, tak jak na przykładzie wyżej, wpisać nazwę menu(1.) ( może to być dowolna nazwa byle tylko dało się odróżnić tę wersję menu od np. wersji menuw innym miejscu na stronie ) oraz kliknąć przycisk “Utwórz menu” (2.)

Menu zostanie utworzone i będziemy mogli zacząć dodawać zakładki.

Dodawanie zakładek do menu

Aby to zrobić należy z menu po lewej ( 1 ) stronie wybrać interesującą nas stronę/wpis bądź kategorie wpisów, kliknąć w checkboxa po lewej stronie ( 2 ) oraz kliknąć przycisk “Dodaj do menu” ( 3 ).

Naturalnie po każdej dokonanej zmianie należy kliknąć przycisk “Zapisz menu/Zaktualizuj” aby zachować dokonane zmiany.

Zmiana kolejności zakładek

Aby zmienić kolejność zakładek w menunależy najechać na interesującą nas zakładkę. Kiedy kursor myszy zmieni ikonę możemy kliknąć na zakładkę i przeciągnąć ją w odpowiednie miejsce

Na przykładzie powyżej zmieniłem kolejność zakładek, a także dodałem zakładkę do podmenu, czyli zakładka w podmenu pokaże się tylko wtedy, kiedy kursorem myszy na stronie najadę lub kliknę na element powyżej.

To całkiem dobre rozwiązanie kiedy mamy do czynienia z dużą ilością zakładek na stronie i przestają się mieścić.

Widoczność menu

Standardowo każde dodane menuw zakładce “Menu” pozostaje ukryte do momentu aż przydzieli się je do konkretnego miejsca. My w tym przykładzie przydzielimy nowo dodane menu do menuzakładek na górze strony.

Aby tego dokonać należy w widoku edycji menu wybrać checkbox o nazwie “Main menu” ( 1 ) – nazwa ta może się różnić w zależności od używanego menu, tak samo jak ilość dostępnych miejsc gdzie można je przydzielić. Przypomnę, że ja korzystam z motywu Misrem i jest dostępna tylko 1 opcja podpięcia zakładek menu.

Podczas zmiany widoczności menumożna także sprawdzić, które menu jest ustawione jak główne ( 2 ). Po wybraniu nowego menuustawienia zostaną nadpisane i poprzednie menu ustawione jako główne nie będzie już widoczne.

Naturalnie po każdej dokonanej zmianie należy kliknąć przycisk “Zapisz menu/Zaktualizuj” aby zachować dokonane zmiany.

Tak prezentuje się nowo wybrane menu.

Prowadzenie bloga a menu

Przydatną informacją dla osób prowadzących bloga, bądź informatora jest fakt, że do zakładek można przydzielić konkretne kategorie wpisów, które wcześniej napisaliśmy. W ten oto sposób można z zakładek menuprzechodzić do konkretnych kategorii blogowych bez konieczności wchodzenia na bloga i szukania kategoriitam pokazanej.

W tym celu musimy dodać zakładkę ale o typie kategorii do menu, przydzielić jej odpowiednie miejsce i voilà!

Edycja menu

Aby edytować menu należy po wejściu w zakładkę “Menu” wybrać menudo edycji i kliknąć przycisk “Wybierz”. Strona załaduje wybrane menu do edycji.

Naturalnie po każdej dokonanej zmianie należy kliknąć przycisk “Zapisz menu/Zaktualizuj “ aby zachować wprowadzone zmiany.

 

 

 

 

Wróć do poprzedniej strony
Autor:
Mateusz Grzybowski
O autorze
To on całymi dniami tworzy jakieś szlaczki, z których wychodzą później strony, czy programy. W życiu kieruje się domeną "dziwne, u mnie działa...". Codziennie konwertuje kawę na kod - to pewnie przez niego w firmie kawa tak szybko schodzi ;) Po pracy lubi zajmować się pracą ;)