Zarządzanie widgetami odbywa się w zakładce “Widgety”, która znajduje się w sekcji “Wygląd”.

Po wejściu do zakładki ujrzymy ekran podzielony na 2 sekcje. Pierwsza sekcja to widgety dostępne do dodania ( 1. ), a druga sekcja ( 2. ) to miejsce gdzie przeciągamy i upuszczamy widgetydo konkretnych miejsc ( 3. ), w których mają się pokazać. W zależności od wykorzystywanego motywu ilość miejsca, gdzie możemy dodawać widgety może się różnić. W naszym przypadku są dostępne 4 miejsca gdzie możemy dodawać widgety.

Na przykładzie powyżej widać, że do stopki dodane są widgety( 4. ). Pokazane widgety są ustawieniami domyślnymi strony.

Dostępne widgety

 1. Archiwa – Listuje odnośniki do automatycznie wygenerowanych “Kategorii”, gdzie pokazywane są wpisy z podziałem na miesiąc i rok dodania.
 2. Chmurka tagów – Listuje automatycznie wygenerowane tagi, które zostały przypisane do wpisów. Po kliknięciu na dany tag przeniesiemy się do archiwum danego tagu i zobaczymy wszystkie wpisy z przypisanym tagiem.
 3. Filmy – Umożliwia dodanie filmu, który został dodany do biblioteki mediów.
 4. Galeria – Umożliwia dodanie galerii ze zdjęć, które zostały dodane do biblioteki mediów.
 5. Kalendarz – Wyświetla kalendarz z oznaczeniami, kiedy dane wpisy zostały opublikowane.
 6. Kategorie – Listuje wygenerowane kategorie, które zostały dopisane do wpisów. Po kliknięciu w link przenosi nas do archiwum danej kategorii – pokazuje wpisy przypisane do danej kategorii
 7. Menu nawigacyjne – Wyświetla menu na podstawie wcześniej utworzonego menuw zakładce “Wygląd>Menu”. Po wybraniu konkretnego utworzonego menu wyświetla listę zakładek w danym widgecie
 8. Meta – Generuje:
  1. Link do logowania do panelu wordpressa,
  2. Link do wylogowania się z sesji strony,
  3. Link do kanału RSS z wpisami,
  4. Link do kanału RSS z komentarzami,
  5. Link do strony wordpress.org.
 9. Najnowsze komentarze – pokazuje najnowsze komentarze umieszczone pod wpisami.
 10. Najnowsze wpisy – pokazuje najnowsze wpisy wraz z odnośnikami do nich.
 11. Obrazek – wyświetla wybrany obrazek z biblioteki mediów.
 12. Plik dźwiękowy – umożliwia odsłuchanie wcześniej dodanego pliku dźwiękowego do biblioteki mediów.
 13. RSS – linki do kanałów RSS.
 14. Strony – Wyświetla listę stron wraz z odnośnikami do nich.
 15. Tekst – wyświetla dowolny tekst wpisany przy dodawaniu widgetu.
 16. Wyszukiwanie – wyświetla wyszukiwarkę.
 17. Własny HTML – wyświetla kod html wpisany przy dodawaniu widgetu

Usuwanie widgetów

Aby usunąć domyślnie dodane widgetynależy kliknąć na element, który się rozwinie, a następnie kliknąć przycisk “Usuń” lub przeciągając widget z drugiej sekcji do pierwszej.

Dodawanie widgetów

Dodawanie widgetów odbywa się poprzez wybranie widgetu z sekcji 1. i przeniesienie go do konkretnego miejsca gdzie ma zostać pokazany w sekcji drugiej. W naszym przypadku chcemy pokazać najnowsze wpisy i kategorie w stopce. Widget stopki nazywa się “Sidebar footer”.

Na przykładzie powyżej widać, że dodałem 2 widgety do sekcji stopki i każdemu z nich nadałem własną nazwę. Nazw nie trzeba dodawać ponieważ mają ustawione domyślne ale chciałem zaprezentować ewentualną możliwość.

W efekcie końcowym widać 2 widgetydodane w stopce. Pierwszy listuje dodane wpisy i posiada niestandardowy tytuł “Aktualności”, a drugi listuje nie puste kategorie (kategorie, do których są dopisane wpisy ).

Edycja widgetów

Edytowanie widgetówodbywa się poprzez wybranie widgetu, którego chcemy wyedytować. Wybieramy go klikając lewym przyciskiem myszy. Po wybraniu  zostanie rozwinięta zawartość widgetu i będziemy mogli wyedytować jego treść.

Po dokonaniu zmian należy wcisnąć przycisk “Zapisz”.

 

 

Wróć do poprzedniej strony
Autor:
Mateusz Grzybowski
O autorze
To on całymi dniami tworzy jakieś szlaczki, z których wychodzą później strony, czy programy. W życiu kieruje się domeną "dziwne, u mnie działa...". Codziennie konwertuje kawę na kod - to pewnie przez niego w firmie kawa tak szybko schodzi ;) Po pracy lubi zajmować się pracą ;)