Istnieje parę sposobów aby wyłączyć Gutenberga, w większości przypadków jakie znajdziecie w internecie to jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki, ale istnieją też inne sposoby.

Ale od początku. pierwszym sposobem to zainstalowanie wtyczki na pierwszy ogień idzie wtyczka “Klasyczny Edytor”

Klasyczny Edytor

Wtyczkę o nazwie “Klasyczny Edytor” możemy zainstalować manualnie pobierając paczkę .zip z repozytorium WordPressa i instalujac zgodnie z naszym poprzednim poradnikiem. Paczkę można pobrać stąd.

Instalacja także może odbyć się automatycznie za pomocą systemu WordPress

 

Disable Gutenberg

Następnym sposobem jest zainstalowanie manualnie czy też automatycznie wtyczki o nazwie “Disable Gutenberg”. Wtyczka działa na podobnej zasadzie co “klasyczny edytor” ale dzięki niej możemy wybrać dla jakiego typu wpisów / stron możemy wyłączyć Gutenberga.

 

Dzięki tej wtyczce mamy wybór, czy chcemy używać Gutenberga czy klasyczny edytor.

 

Jak wyłączyć Gutenberga w PHP

Aby wyłączyć Gutenberga manualnie bez instalacji wtyczek należy wyedytować plik functions.php, który znajduje się w katalogu z obecnie używanym motywem. Ścieżka do pliku functions.php powinna wyglądać tak: /wp-content/themes/nazwa_uzywanego_motywu/functions.php.

Możesz też edytować plik functions.php za pomocą edytora wbudowanego w WordPress, który powinien znajdować się pod adresem “kokpit>wygląd>edytor”, o ile nie został wyłączony w Twoim motywie.

Edycję w plikach źródłowych motywu robisz na własną odpowiedzialność i nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne błędy, które wystąpiły po edycji

 

Aby wyłączyć Gutenberga dla wszystkich typów postów należy wkleić kod : add_filter('gutenberg_can_edit_post_type', '__return_false');

Aby wyłączyć Gutenberga dla wybranego typu postów należy wkleić kod:

if(!function_exists('ba_disable_gutenberg_for_cpt')){
function ba_disable_gutenberg_for_cpt( $can_edit, $post_type ) {
// Wyłącza Gutenberga dla wpisów
if ( $post_type === 'post' ) {
return false;
}
return $can_edit;
}
}
add_filter( 'gutenberg_can_edit_post_type', 'ba_disable_gutenberg_for_cpt', 10, 2 );

 

 

Uwaga!

Jakiekolwiek zmiany w plikach motywu należy wykonywać na motywie potomnym aby uniknąć nadpisania dodanego kodu przy aktualizacji motywu. Zapoznaj się z instrukcją tworzenia motywów potomnych motywówpotomnych

Wróć do poprzedniej strony
Autor:
Mateusz Grzybowski
O autorze
To on całymi dniami tworzy jakieś szlaczki, z których wychodzą później strony, czy programy. W życiu kieruje się domeną "dziwne, u mnie działa...". Codziennie konwertuje kawę na kod - to pewnie przez niego w firmie kawa tak szybko schodzi ;) Po pracy lubi zajmować się pracą ;)
Kategorie: